Siema #bloksimsow Dzisiaj…

Siema #bloksimsow

Dzisiaj długo obiecywany familok – rzecz powszechna na Śląsku, XIX-wieczny blok mieszkalny masowo stawiany przez kopalnie dla swoich pracowników przybywających zazwyczaj ze wsi. Z racji że nie dysponuję planami, nie byłem nigdy w żadnym familoku i opierałem się na skromnej literaturze wyszedł taki z wyglądem raczej przedwojennym i wyposażeniem z tamtego okresu. Z tego co czytałem mieszkanie składało się z kuchni w której toczyło się całe życie rodzinne, była węglowa kuchnia, stół, krzesła i ławy a sypialnia była raczej pomieszczeniem nocnym i reprezentacyjnym gdzie trzymano szafę z niedzielnymi strojami, eksponowano dewocjonalia, kosztowności takie jak gramofon, srebrne świeczniki czy książki.

Mój familok jest hybrydą rozwiązań stosowanych w latach 20/30 – czyli każda kuchnia ma już swój kokotek (kran) w mieszkaniu, ale dalej wspólne są sanitariaty na podwórku, potem mieszkańcy wydzielali sobie część kuchni na cele sanitarne. Były też familoki ze wspólnymi toaletami na półpiętrze, ale w Simsach nie ba za bardzo jak tych półpiętrer i ładniejszych klatek schodowych robić więc jest tak jak jest 😀 Przetrwały za to chlewiki za domem czyli komórki przynależne każdemu mieszkaniu gdzie trzymano węgiel, kury, gołębie czy nawet świnie. Rodziło to zabawne sytuacje kiedy w latach 50 i 60 przesiedlano niektóre górnicze rodziny z familoków do bloków a ci postanawiali trzymać świnię w… łazience w wannie.

#gry #simsy #thesims #grajzwykopem

Wszelkie komentarze, sugestie i propozycje mile widziane – tak jak mówię, powyższy budynek, styl, wyposażenie to hybryda mojej wyobraźni, skromnego researchu i tego na co mi pozwoliła gra ( ͡° ͜ʖ ͡°)